Kontroly z úřadů vs korona krize. Proč se vyplatí pečlivá příprava na nejhorší?

29.6. 2020 (Aktualizováno: 25.9. 2020)0

Koronavirus škrtí ekonomiku a stát přispívá, kde se dá. A to se musí někde projevit. Tušíte, kde stát vezme peníze, aby tuhle finanční díru zalepil? Jednou z možností je, že přitlačí na výkonu kontrol z úřadů. Máme se bát? A jak se na to připravit? 

Koronavirová krize s sebou přinesla tunu opatření, která mají pomoci živnostníkům a podnikatelům. To je samozřejmě chvályhodné. Některé firmy by nejspíš bez finanční injekce nepřežily. 

Jenže miliarda sem, miliarda tam a schodek rozpočtu stoupá k astronomickým částkám, poslední návrh 300 miliard. To je celkem rána, když první “předkrizový” schodek byl “jenom” 40 mld. 

Jasně, je fajn, že támhle je ošetřovné, támhle program Pětadvacítka apod. Jenže přemýšleli jste nad tím, jak stát tyhle peníze dostane zpátky? 

Kontroloři jsou pod tlakem “na výkon”. A bude hůř…

Ještě před vypuknutí krize jsem začal psát podnikatelskou příručku Jak se připravit na kontroly z úřadů. A to jsem ještě netušil, že za pár měsíců bude dvojnásobně užitečná.

Když jsem totiž zakládal druhou firmu, konkurence se mě bála natolik, že jsem čekal udání nebo něco podobného. Proto jsem trávil desítky hodin přípravou a shromažďováním informací. Povím vám, že to teda byla fuška a často jsem byl celkem zdrcený z tun materiálů, který byly na dvě věci. 

A když pak na mě přišla ta “nečekaná” kontrola, kterou na mě poslal můj povedený konkurent, bylo jasno. Rozhodl jsem se pustit do psaní příručky, která by každému živnostníkovi nebo podnikateli ulehčila cestu nejen v začátcích, kdy je těch papírů nad hlavu a každá rada zlatá. 

Jestli chcete vědět, jak taková kontrola probíhá a za co jsem dostal flastr, klikněte SEM>>

Štěstí přeje připraveným a informovaným. Tuplem v době “zaklekávání”

Při psaní knížky jsem se od různých úředníků z celé republiky opatrně dovídal, že „shora je tlak na výkon“. A výkon = provedené kontroly a rozdané pokuty

Do té doby jsem moc nevěřil článkům v novinách, že pokud mají úředníci „výkon“, tak taky mají nárok na odměny. Ale opak se ukázal pravdou. Problém sice není na straně samotných úředníků, ale je tu. Podnikatelů se zásadně dotýká a v mnoha případech jim nadobro zadupe firmu do země. 

Nekalé “zaklekávání” ze strany úřadů v krizi ještě přitvrdí

„Dostaneme shora nařízeno, že musíme vydat určitý počet zajišťovacích příkazů nebo udělat určitý počet dražeb zabaveného majetku. Podle toho se hodnotí finanční úřad,“ říká v reportáži serveru seznamzpravy.cz Taťána Zmydlená, vedoucí vymáhacího oddělení ve Valašském Meziříčí.

To dokazuje existenci daných kvót, kolik firem a podnikatelů má být v daném roce takzvaně zakleknuto (výraz exministra financí a nynějšího premiéra Andreje Babiše). V roce 2013 bylo vydáno 457 zajišťovacích příkazů a v roce 2016 dokonce 1561.

Co teprve během koronavirové krize a hlavně po ní? V době, kdy schodek rozpočtu šplhá do astronomických výšin? Zaklekávání násobě přitvrdí. 

Jak mi naznačilo pár protřelých právníků, kteří už pár krizí zažili, tak po té koronavirové bude stát hledat peníze všude možně. Tlak na „výkon“ se rapidně zvětší. Bohužel to nejvíc odnesou nepřipravení podnikatelé…

Komentáře

Přidat komentář